BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Špijunski golubovi - Kina pokrenula program ptica-dronova

RT: Špijunski golubovi - Kina pokrenula program ptica-dronova
25.06.2018. god.

 
Izvor: Vostok / RT

Kina je lansirala nove visokotehnološke nadzorne bespilotne letelice koje izgledaju i koje se pomeraju kao i prave ptice, tako da ih ni one ne mogu primetiti i smatraju ih članom svoje vrste. Tehnologija takođe može, kako se navodi, prevariti napredne radarske sisteme.

Jato lepih ptica koje prolaze kroz nebo mogu sakriti visokotehnološki nadzorni dron, a koji snima svaki vaš potez. Program, pod nazivom "Golub", već se proširio po Kini u više od 30 vojnih i vladinih agencija koje su u proteklih nekoliko godina raspoređivale ptice-dronove u najmanje pet provincija.

"Golub" takođe pokriva sporni autonomni region Ksiđang Ujgur na zapadnom delu Kine, koji je pretežno naseljen muslimanskom Ujgur populacijom. Taj region je dugo bio razlog za zabrinutost kineske vlade zbog separatističkih osećanja.

Dronovi, koji teže ne mnogo više od njihovih stvarnih prototipova su opremljeni kamerom visoke definicije i Dži-pi-es antenom, mašući krilima koja im pomažu da izgledaju poput stvarnih ptica sa gotovo savršenom preciznošću. Čak se mogu umešati u jato i ostati neprimećeni od strane ptica. Međutim, oni ne mogu pokrivati velike razdaljine sa vremenskim radom od 30 minuta pri brzinama do 40 km/h.


Ptice dronove razvio je tim naučnika na Politehničkom univerzitetu u Ksianu, gde je sprovedeno više od 2.000 test letova. Jedan od naučnika rekao je da se program ne koristi široko, ali da ima ogroman potencijal.

"Verujemo da tehnologija ima dobre potencijale za široku upotrebu u budućnosti jer ima ima neke jedinstvene prednosti čime će zadovoljiti potražnju za bespilotnim letelicama u vojnom i civilnom sektoru", rekla je profesor Jang Venking i član razvojnog tima.

Realistički izgled dronova može ih čak učiniti nevidljivim i za najosetljivije radarske sisteme, kaže profesor Li Jačao, naučnik u Nacionalnoj tehnološkoj laboratoriji za radarsku obradu podataka u Ksianu.




  • Izvor
  • foto: © Morris Mac Matzen / Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »